Thursday, January 1, 2015

Dreptul la replică – unui alt nebun…

Am atâtea defecte că nu te ințeleg nici acum… de ce? Nu vezi cum zac în nepăsare și în fumurile orgoliilor de neînteles?!

Așa durere știu trăi și atâtea dezamăgiri sunt de citit pe fața mea uneori… Nu vezi bătrânețea timpurie din mine? Cum eu?!

Slăbește-mă puțin din atenția ta și găsește-mă scrum universal… Pe mine?!

Să plouă, să tune și eu să mă bucur de față cu tine? Să simți apa rece și stropii nervoși peste noi, eu să râd ca nebuna și tu tot la mine vii?!

Vioare triste, cântece vechi, ochi înlăcrimați de dureri trecătoare și banale... Pe toate le vezi în minute la mine și tot nu fugi?

Animale mici și mari îmi trezesc atenția mai repede decât o bucată de aur; niște maci, margarete și floarea soarelui mă țin departe de orice oraș, tu mă vrei?!

Logici matematice și calcule exacte nu știu face, nu știu nici fizică multă și nici economie, iar tu vrei să-ți împarți cu mine o viață?

Ce fel de oameni iți plac de te uiți cu jind la mine când fug ca bezmetica după vată de zahăr, după ciocolate și dulciuri, după soare, mare și plaje?!

Ești sigur că te poți lăsa folosit așa? Să fii tu soba mea o viață? Să știi că fără tine nu exist și nu dorm? Ești nebun și tu?

Crezi că poți trăi cu mine agățată de sufetul tău la infinit? Ce gândești?



No comments:

Post a Comment