Thursday, November 27, 2014

Apocaliptic

Golesc paharul slabiciunii
C-o gura goala de alcool
Cu-aprinsa patim-a minciunii
Traind prin vorbe din popr

Tu plangi amar in urma ranii
Ce ai lasat-o vrand nevrand
In marea adancime-a carnii
Ce vietuieste pe pamant

Sufera trista in tacere
O aripa de inger sangeranda
In timp ce Iadul sare de placere
C-a reusit un infinit de suflete sa vanda

Puterea gandului razbate in Infern
Da' niciodata-n luminosul Paradis
Cu totii din instinct patern
Gandim la El ca la un vis

Trosneste-un ras de vrajitoare
Cutremura amar tot Universul
A crede ca-i sfarsitul oare
E-asa usor precum e mersul?

A rade cutremurator
Pare a fi sfarsit de lume?
O fi poate-nfricosator
Prin bancuri si prin glume

.........................................


..........................................

Wednesday, November 26, 2014

Prezent pierdut

Strange-mă-n suflet până mor
Ajută-mă să mă cobor
Că zbor și zbor ca un cocor
Fără să simt că nu-s pe nor
O să lovesc în mintea ta
Cărări lovite și de ea
Dar nu-mi mai pasă mult acum
Călcat-am gânduri multe-n drum
Poți fi imun și trist, îți spun
Dar eu nu pot fi ”oricum”
Nu sunt ”oameni”,
Nu-s ”oricine”
Și nu-s nici singur pe lume.
Se poate să nu-ți pese oare
Când poți avea tot la picioare,
nd stelele te urmăresc
Și eu pe raze mă topesc?
Se poate oare să rămâi
Așa de rece, al nimănui?

Puteri malefice și dor
Cărări cu soare fără nori,
Nebunul umplut de otravă
Care cade-n cerc grămadă,
Suferințe fără rost,
Melodia ce a fost..
O putere prea nebună
Pentru fata de pe lună
Care cade-acum încet
Către sufletul perfect,
Către bucurii senine,
Către nave spațiale
În neant încet la vale...

Nu mai suferi, nu mai speri
Că și mâine va fi ieri,
Că și nisipul albastru
Face parte dintr-un astru
Care cade peste lume
Și-i transformă în minune
Știi că ”lume” e cu ”oameni”
Și că ea alta va fi..

Știi ce pierzi și stai și speri
Că și mâine va fi ieri.