Strange-mă-n
suflet până mor
Ajută-mă să mă cobor
Că zbor și zbor
ca un cocor
Fără să simt că nu-s pe nor
O să lovesc în
mintea ta
Cărări lovite și
de ea
Dar nu-mi mai
pasă mult acum
Călcat-am gânduri
multe-n drum
Poți fi imun și
trist, îți spun
Dar eu nu pot fi ”oricum”
Nu sunt ”oameni”,
Nu-s ”oricine”
Și nu-s nici
singur pe lume.
Se poate să nu-ți
pese oare
Când poți avea
tot la picioare,
Când stelele te
urmăresc
Și eu pe raze mă topesc?
Se poate oare să rămâi
Așa de rece, al
nimănui?
Puteri malefice și dor
Cărări cu soare
fără nori,
Nebunul umplut de
otravă
Care cade-n cerc
grămadă,
Suferințe fără rost,
Melodia ce a fost..
O putere prea
nebună
Pentru fata de pe
lună
Care cade-acum încet
Către sufletul
perfect,
Către bucurii
senine,
Către nave
spațiale
În neant încet la
vale...
Nu mai suferi, nu
mai speri
Că și mâine va fi
ieri,
Că și nisipul
albastru
Face parte
dintr-un astru
Care cade peste
lume
Și-i transformă în minune
Știi că ”lume” e
cu ”oameni”
Și că ea alta va
fi..
Știi ce pierzi și
stai și speri
Că și mâine va fi
ieri.
No comments:
Post a Comment