Thursday, February 19, 2015

vara vară

când copiii râd în soare,
pomii dau să înflorească,
și când spicele se leagă
sa traiască!

poate pare ilegal,
dar să furi nu-i interzis...
sa iei zâmbete pe gratis
e permis!

sunătoarea scutură
galben de pe stânci,
fluturii se bucură.
Niște țânci!

crema verii bântuie
ca o bucurie,
ce ne lasa inima
reverie!

fragii atrag muștele
dar și nasuri fine,
sar de jos lăcustele
pe niște afine.

Așa zumzăială
și așa culoare,
numai veselie
adusă de soare...

nu pleca tu vară,
nu aduce frigul;
mai vrem plaje goale
cu nisip în poală.

lasă valul cald
să trântească vise
să ne ducă-n larg
spre abisuri.

Vântul tău - răcoare,
lumina visare;
noaptea - încântare,
luna, mini-soare...

ploi peste piei coapte
și sori calzi pe ele,
curcubee, șoapte,
dintre stele!

cântă-ne brotaci și greieri,
joacă-te cu plete,
oxitocinele din creieri
să desfete...

până frigul ne cuprinde
sufletele ne-ncălzește,
inimile nu le-om vinde
pân-om crește.

vino iar cu alte vise,
vino și ne-ncarcă,
gânduri nepermise
toate într-o barcă...