Tuesday, June 10, 2014

Ochi de cobalt si cantec de ciori

Scrâșnesc lopețile-n pietriș,
lovesc în suferință,
o victima mergea târâș
spre-o veche locuință...
Imagini multe de coșmar
se învârteau în juru-i
trăia momente de calvar
și roti de tren tot hurui...
O toamna moarta-i sta-mprejur
și strânge sufletescul
i se topește-un abajur
din ceara și din iasca...
Copacii toți s-au înnegrit,
toți tremura de frunze,
și vântul tot mai înrăit
le-mprăștie prin pânze.
Un frig amar și dureros
se strânge greu prin oase
și Soarele orgoliosa
zi razele nu-și scoase.
O baba trista pe asfalt
ca pustnica tot umbla,
doar ochi-albaștri de cobalt
n-o fac atât de sumbra.
In depărtări mai urla lupi,
se-ntunec-a furtuna,
albinele din niște stupi
se-aduna-ntr-o cununa.
Si ciori apar de undeva
din cenușiul cer
și cârâie după ceva
ce n-as putea sa-ți cer...
E viata ta de mort în joc
sau moartea ta de viata,
mai poți trai dintr-un noroc
sau poți sa mori tu "gheata"!
Într-un final s-a dus moral
și a rămas în șanțuri
doar un cadavru animal
biet părăsit prin colțuri.
Curând va fi mirositor
dizgrațios de-a dreptul,
va fi tarat încetișor
în groapa doar scheletul.
In jur natura gri și rece
va fi nepăsătoare
și-ngheață tot ce lângă-i trece
doar ea-i nemuritoare!
Zâmbesc dureri și răni căscate
spre sufletu-nrait
ca el nu va primi dreptate
nici dacă a murit.
Asa ajunge printre noi
fantoma în pustiu
și chiar de are mari nevoi
le are doar "sa fiu"...
Deși în viata n-a trăit,
în moarte vrea sa moara
decât cu sufletul golit
mai bine sa dispară.
Asa ca îngerii l-au dus
în locuri depărtate
și au plecat înspre apus
sa-i facă ei dreptate...
In urma pe pământ e nul
deși exista-n sine,
e depășit demult acum
de viata și de fire...
Acum se știe cum de ciori
venit-au ieri în graba,
au cunoscut ca o sa mori,
ca maine vei fi hrana...
Mai trece-o zi mai mohorâtă,
o zi și mai amara
și fata ta, deși mai sluta,
începe sa dispară...
Asa ajungi sa nu mai fii
în nici o lege-a firii
și maine înspre zori de zi
răspunzi nedumeririi...
Ai fost doar ca sa nu mai fii
și ești doar în neștire,
nici pe pământ nu mai revii,
nici doar însuflețire.

Oct. 2007

Nunta cereasca

Visez la stele neatinse
la colți de monștri fioroși,
la flăcări de iubire stinse,
la fetii ce au fost frumoși.
Tu razi când vezi cum ma frământ
și vezi cum ochii îmi sclipesc,
aproape intru în pământ,
dar tu, n-ai suflet omenesc!
Urăsc momentul ce-a văzut
lumina când te-acoperea,
as vrea sa nu fi cunoscut
amarul tău, durerea grea...
Pelinule, urăște-mi negrul,
iubește-mi zâmbet colorat,
privește cum deasupra-ți Cerul
sta abătut și-înlăcrimat.
Visează-mi basme și povesti,
visează-mi bucurie,
vreau doar sa uit ca mai trăiești,
sa uit marea furie...
Croiește-mi Cerule rochiță
fa-ma mireasa alb-a ta,
din stele mie cununiță,
cu nori umbrește-mi firea...
Fa-mi voal din raze aurii,
în păr agață-mi Luna,
și toți cei negri, fumurii,
sa-mi țeasă la cununa...
Toți îngerii înveseliți
adu-i la nunta noastră,
și toți sa fie auriți,
în par cu câte-o astra...
Buchet de flori adu-mi din Rai,
nași fie primitivii,
toți sfinții cânt-acum din nai
se-apleacă toți olivii...
Eu rad într-un final frumos,
plutesc pe norul purpuriu
și chiar de îngerul nervos
ți-a spus ceva, eu nu mai viu!
Mireasa Cerului devin,
mireasa fericirii,
și tot ce-a însemnat venin
rămâne-n urma firii.
Ma-mbrățișează Cerul azi
și-mi da el fericire,
jos pe Pământ vad numai brazi,
dureri și nemurire!
Nefericiți de pământeni
nu știți ce-i bucuria,
și ca mumii printre troieni
va descărcați furia...
Privesc de sus, dintre lumini
o pata mare, trista,
și știu ca nu sunteți minuni,
ca demonii persista...
Îmi cade voalu-ncetișor,
Luna-mi din par se duce
și toți cei negri-mi scot ușor
cununa mea cea dulce.
O ploaie îmi anunță plânsul,
rămân goala pe un nor:
tare-acum și greu și dansul
și încep sa ma cobor...
Ce vis "mic" și ce minune
am trăit în Univers,
doar pentru-a vedea cunune
și pentru-a cânta un vers...

23.09.2007