Scrâșnesc
lopețile-n pietriș,
lovesc în suferință,
o victima mergea
târâș
spre-o veche
locuință...
Imagini multe de
coșmar
se învârteau în
juru-i
trăia momente de
calvar
și roti de tren
tot hurui...
O toamna moarta-i
sta-mprejur
și strânge
sufletescul
i se topește-un
abajur
din ceara și din
iasca...
Copacii toți s-au
înnegrit,
toți tremura de
frunze,
și vântul tot mai
înrăit
le-mprăștie prin
pânze.
Un frig amar și
dureros
se strânge greu
prin oase
și Soarele
orgoliosa
zi razele nu-și
scoase.
O baba trista pe
asfalt
ca pustnica tot
umbla,
doar
ochi-albaștri de cobalt
n-o fac atât de
sumbra.
In depărtări mai
urla lupi,
se-ntunec-a
furtuna,
albinele din
niște stupi
se-aduna-ntr-o cununa.
Si ciori apar de
undeva
din cenușiul cer
și cârâie după
ceva
ce n-as putea
sa-ți cer...
E viata ta de
mort în joc
sau moartea ta de
viata,
mai poți trai
dintr-un noroc
sau poți sa mori
tu "gheata"!
Într-un final s-a
dus moral
și a rămas în
șanțuri
doar un cadavru
animal
biet părăsit prin
colțuri.
Curând va fi
mirositor
dizgrațios de-a
dreptul,
va fi tarat
încetișor
în groapa doar
scheletul.
In jur natura gri
și rece
va fi nepăsătoare
și-ngheață tot ce
lângă-i trece
doar ea-i
nemuritoare!
Zâmbesc dureri și
răni căscate
spre
sufletu-nrait
ca el nu va primi
dreptate
nici dacă a
murit.
Asa ajunge
printre noi
fantoma în pustiu
și chiar de are
mari nevoi
le are doar
"sa fiu"...
Deși în viata n-a
trăit,
în moarte vrea sa
moara
decât cu sufletul
golit
mai bine sa
dispară.
Asa ca îngerii
l-au dus
în locuri
depărtate
și au plecat
înspre apus
sa-i facă ei
dreptate...
In urma pe pământ
e nul
deși exista-n
sine,
e depășit demult
acum
de viata și de
fire...
Acum se știe cum
de ciori
venit-au ieri în
graba,
au cunoscut ca o
sa mori,
ca maine vei fi
hrana...
Mai trece-o zi
mai mohorâtă,
o zi și mai amara
și fata ta, deși
mai sluta,
începe sa
dispară...
Asa ajungi sa nu
mai fii
în nici o lege-a
firii
și maine înspre
zori de zi
răspunzi
nedumeririi...
Ai fost doar ca
sa nu mai fii
și ești doar în
neștire,
nici pe pământ nu
mai revii,
nici doar
însuflețire.
Oct. 2007
Scrâșnesc
lopețile-n pietriș,
lovesc în suferință,
lovesc în suferință,
o victima mergea
târâș
spre-o veche
locuință...
Imagini multe de
coșmar
se învârteau în
juru-i
trăia momente de
calvar
și roti de tren
tot hurui...
O toamna moarta-i
sta-mprejur
și strânge
sufletescul
i se topește-un
abajur
din ceara și din
iasca...
Copacii toți s-au
înnegrit,
toți tremura de
frunze,
și vântul tot mai
înrăit
le-mprăștie prin
pânze.
Un frig amar și
dureros
se strânge greu
prin oase
și Soarele
orgoliosa
zi razele nu-și
scoase.
O baba trista pe
asfalt
ca pustnica tot
umbla,
doar
ochi-albaștri de cobalt
n-o fac atât de
sumbra.
In depărtări mai
urla lupi,
se-ntunec-a
furtuna,
albinele din
niște stupi
se-aduna-ntr-o cununa.
se-aduna-ntr-o cununa.
Si ciori apar de
undeva
din cenușiul cer
și cârâie după
ceva
ce n-as putea
sa-ți cer...
E viata ta de
mort în joc
sau moartea ta de
viata,
mai poți trai
dintr-un noroc
sau poți sa mori
tu "gheata"!
Într-un final s-a
dus moral
și a rămas în
șanțuri
doar un cadavru
animal
biet părăsit prin
colțuri.
Curând va fi
mirositor
dizgrațios de-a
dreptul,
va fi tarat
încetișor
în groapa doar
scheletul.
In jur natura gri
și rece
va fi nepăsătoare
și-ngheață tot ce
lângă-i trece
doar ea-i
nemuritoare!
Zâmbesc dureri și
răni căscate
spre
sufletu-nrait
ca el nu va primi
dreptate
nici dacă a
murit.
Asa ajunge
printre noi
fantoma în pustiu
și chiar de are
mari nevoi
le are doar
"sa fiu"...
Deși în viata n-a
trăit,
în moarte vrea sa
moara
decât cu sufletul
golit
mai bine sa
dispară.
Asa ca îngerii
l-au dus
în locuri
depărtate
și au plecat
înspre apus
sa-i facă ei
dreptate...
In urma pe pământ
e nul
deși exista-n
sine,
e depășit demult
acum
de viata și de
fire...
Acum se știe cum
de ciori
venit-au ieri în
graba,
au cunoscut ca o
sa mori,
ca maine vei fi
hrana...
Mai trece-o zi
mai mohorâtă,
o zi și mai amara
și fata ta, deși
mai sluta,
începe sa
dispară...
Asa ajungi sa nu
mai fii
în nici o lege-a
firii
și maine înspre
zori de zi
răspunzi
nedumeririi...
Ai fost doar ca
sa nu mai fii
și ești doar în
neștire,
nici pe pământ nu
mai revii,
nici doar
însuflețire.
Oct. 2007